HOME /News

Baltijas Biomateriālu ekselences centrs sveic konkursa skolēniem «BIO-GO-Higher» pirmās kārtas uzvarētājus

Erudīcijas konkursa skolēniem «BIO-GO-Higher» pirmajā kārtā, kas veltīta fizikai, balvas saņem piecas komandas no Siguldas, Alūksnes, Daugavpils, Rēzeknes un Rīgas, kas uzrādījušas augstākos rezultātus. Konkursu Baltijas Biomateriālu ekselences centrs (Baltic Biomaterials Centre of Excellence – BBCE) rīko, lai stiprinātu skolēnu zināšanas inženierzinātnēs un dabaszinībās, kā arī vairotu interesi par implantmateriālu izmantošanu medicīnā.

Pirmajā vietā ir komanda «Mitochondria are the powerhouse of the cell», otro vietu ieņem komanda«Ņūtona āboli», bet trešo – «Bombus». Tā kā komandu rezultāti ir ļoti līdzīgi, konkursa pirmās fizikas kārtas uzdevumu sagatavotāji – BBCE partneris Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) – lēma veicināšanas balvas piešķirt arī ceturtās un piektās vietas ieguvējiem – komandām «Cation» un «Priekšnieku saiets».

balvas_bilde.jpg

Dalībai konkursā tika apstiprināta 21 komanda, pirmās kārtas uzdevumu risinājumus iesniedza 19 komandas, kas turpina cīņu par lielo balvu.

Konkurss domāts 10. un 11. klašu skolēniem, kuriem ir interese uzzināt, iemācīties un attīstīt daudzveidīgas prasmes biomateriālu pētīšanā un veidošanā. Tas notiek vairākās kārtās. Četras kārtas notiek neklātienē – skolēnu komandām, izmantojot teorētiskās un/vai praktiskās zināšanas inženierzinātnēs, dabaszinātnēs un medicīnā, ir jārisina uzdevumi un jāiesniedz rezultāti. Uzdevumus sagatavo un rezultātus vērtē BBCE partneri. Pirmajā kārtā bija veltīta fizikai, uzdevumus sagatavoja un vērtēja RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centrs.

Konkursa noslēdzošā kārta un apbalvošana plānota klātienē RTU 2021. gada maijā. Uzvarēs komanda, kas konkursa kārtās būs sakrājusi vislielāko punktu skaitu. Uzvarētāji balvā iegūs ceļojumu uz Šveici un iespēju apmeklēt BBCE sadarbības partneri – AO Pētniecības institūtu Davosā. Institūtā skolēniem būs iespēja iesaistīties biomateriālu pētniecības procesā. Pirmās kārtas norisi atbalstīja «Food Union» un «Kārums», SIA «Armgate», SIA «Saint-Tech», SIA «Derox», SIA «Biotecha Latvia», SIA «Industry Service Partner», SIA «Ilgezeem» (Iļģuciema kvasa ražotājs), «Kokmuiža» un «Muesli Graci».

Jau sākusies konkursa otrā kārta, kas veltīta ķīmijai. Tai uzdevumus sagatavoja un rezultātus vērtēs BBCE partneris Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmācijas fakultāte. Otrās kārtas norisi atbalsta «BENU Aptieka». Otrā kārta ilgs līdz 18. decembrim.

No 15. janvāra līdz 26. februārim notiks trešā kārta, koncentrējoties uz uzdevumiem bioloģijā, bet no 10. marta līdz 23. aprīlim – ceturtā kārta, tās tēma būs medicīna. Bioloģijas jomā uzdevumus gatavos un rezultātus vērtēs Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorija, bet medicīnas jomā – RSU Stomatoloģijas institūts.

BBCE (GA Nr. 857287) ir vērienīgs zinātniskās kapacitātes paaugstināšanas projekts, kas sekmēs ekselences veidošanos jaunu biomateriālu izpētē un izstrādē kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām. Projektu īsteno RTU, RSU, RSU Stomatoloģijas institūts, OSI, AO Pētniecības institūts Davosā, Šveicē, un Fridriha-Aleksandra Erlangenas-Nirnbergas universitātes Biomateriālu centrs Vācijā. Tā īstenošanai 15 milj. eiro piešķirti no ES programmas «Apvārsnis 2020» un 15 milj. eiro nodrošina valsts, ERAF un projekta partneri.

Posted on Nov 13, 2020

BBCE project´s main objective is to establish a joint Baltic Biomaterials Centre of Excellence for advanced biomaterials development based on the long-term strategic cooperation between AO Research Institute Davos, Switzerland (ARI) and Friedrich-Alexander University of Erlangen-Nuremberg, Germany (FAU) on the one hand and RTU RBIDC, LIOS, RSU and RSU IS on the other hand.This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 857287